ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Кадетките со последен предизвик на СП, кадетите со прв на ЕХФ шампионатот

Денеска во Македонија, Романија, Израел и Летонија, ќе бидат активни женските и машки кадетски репрезентации.

На претпоследниот ден од кадетскиот Мундијал, ќе бидат одиграни 16 натпревари, од кои 14 за пласман и две полуфинални средби.

Македонија го игра последниот натпревар против Хрватска од 16:00 часот, кој ќе одлучи кој селекција ќе заврши на 11 место

Машката кадетска репрезентација го стартува настапот на ЕХФ шампионатот во Летонија, а прв предизвик денеска од 19:30 часот е репрезентација на Турција.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

10:00 ШВАЈЦАРИЈА – ЧЕШКА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

10:00 АЛЖИР – УРУГВАЈ (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

10:00 СЕНЕГАЛ – КАЗАХСТАН (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

12:00 УЗБЕКИСТАН – АВСТРИЈА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

12:00 АВСТРИЈА – УКРАИНА (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

12:00 СЛОВАЧКА – АРГЕНТИНА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

13:30 ГВИНЕЈА – ИНДИЈА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

14:00 ГРЦИЈА – ЧЕШКА (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

14:00 СЛОВАЧКА – ЕСТОНИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

14:00 ГЕРМАНИЈА – НОРВЕШКА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

14:00 ИРАН БРАЗИЛ (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

15:30 ЛЕТОНИЈА – КОСОВО (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

15:30 ЛИТВАНИЈА – БУГАРИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

15:30 ФИНСКА – МОЛДАВИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

16:00 МАКЕДОНИЈА – ХРВАТСКА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

16:00 ЦРНА ГОРА – ШПАНИЈА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

17:00 СЛОВЕНИЈА – ФАРСКИ ОСТРОВИ (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

17:30 БЕЛГИЈА – ШВАЈЦАРИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

18:00 ГРУЗИЈА – ИЗРАЕЛ (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

18:15 ХОЛАНДИЈА – ДАНСКА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

18:15 ИСЛАНД – ФРАНЦИЈА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

18:30 РОМАНИЈА – ВЕЛИКА БРИТАНИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

19:30 МАКЕДОНИЈА – ТУРЦИЈА (ЕХФ ШАМПИОНАТ)

20:00 РОМАНИЈА – ПОРТУГАЛИЈА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

20:30 ЈУЖНА КОРЕЈА – УНГАРИЈА (СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)

20:30 ШВЕДСКА – ЕГИПЕТ(СВЕТСКО ПРВЕНСТВО)