ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Еурофарм Пелистер против Архус ја отвора европската сезона

Ракометарите на Еурофарм Пелистер денеска ќе го имаат првиот натпревар во Лига на Европа на кој се среќаваат со тимот од Данска, Архус.

Се работи за квалитетна екипа, која на почетокот на годинешната сезона пружи одличен отпор против најсилните екипи во данскиот шампионат.

Македонскиот вицепрвак знае дека нема да биде лесно против Архус и дека нема простор за многу опуштање, така што ќе треба да се даде најдоброто на терен и со победа да се започне европската авантура, во која тимот од Битола посакува да оствари подобар пласман од претходната сезона.

Еурофарм Пелистер во последните две сезони немаше среќа во ждрепката и настапите во Лига на Европа ги завршуваше во осминафиналето. И во оваа сезона нема аутсајдери и ќе треба максимално да се одигра за да се дојде до бодови.

Денес ќе има натпревари и во Полска, Словачка, Данска, Шведска, како и во БЕНЕ Лигата.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

17:00 БАЛАТОНФУРЕДИ – ГРАЊОЛЕРС (ЛИГА НА ЕВРОПА)

18:30 МИТЈИЛАНД – ХОЛСТЕБРО (ДАНСКА)

18:30 БИСТРИЦА – ЗАХОРАЦИ (СЛОВАЧКА)

18:45 ГЕПИНГЕН – ККФТ (ЛИГА НА ЕВРОПА)

18:45 МОТОР – ФУКСЕ БЕРЛИН (ЛИГА НА ЕВРОПА)

18:45 ИШТАД – ЕКС АН ПРОВАНС (ЛИГА НА ЕВРОПА)

19:00 ЃЕР – НЕКА (УНГАРИЈА)

19:00 ЈУГОВИЌ- ВОЈВОДИНА (СРБИЈА)

19:00 ТИРОЛ – БРЕГЕНЦ (АВСТРИЈА)

19:15 ГДАЊСК – ЗАБЖЕ (ПОЛСКА)

19:30 ЗАГЛЕБЉЕ ЛУБИН – ПОГОН ШЧЕЧИН (ПОЛСКА)

19:30 АРАНАС – ХЕЛСИНГБОРГ (ШВЕДСКА)

20:45 ВОЛЕНДАМ – ЛИМБУРГ (БЕНЕ ЛИГА)

20:45 ВИСЕ – ХУБО (БЕНЕ ЛИГА)

20:45 БИДАСОА – АГУАШ САНТАС (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР – АРХУС (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 ФЛЕНСБУРГ – БЕНИДОРМ (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 КАДЕТЕН – МОНПЕЛЈЕ (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 ТАТРАН ПРЕШОВ – БЕНФИКА (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 СПОРТИНГ – АЛПЛА ХАРД (ЛИГА НА ЕВРОПА)

20:45 ВАЛУР – ФТЦ (ЛИГА НА ЕВРОПА)