ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Дерби во Охрид и богат ден со средби од Лигата на шампионите

После вчерашаните пресметки во Лигата на шампионите на кои настапија и ракометарите на Вардар и на Еурофарм Работник за денеска се предвидени уште неколку средби од ова натпреварување од 7. коло.

Сепак, главниот настан е на домашна сцена и погледите се насочени кон Охрид каде што овој тим е домаќин на Пролет во рамки на 10. коло од Супер машката лига. Се работи за дерби дуел на кој се очекува да има големо надигрување.

Составот на Охрид денеска ќе се обиде да се реваншира за поразот на стартот од сезоната во Скопје така што ова е шанса за уште еднаш да биде виден убав ракомет меѓу овие две екипи кои се во првата четворка.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ

12:00ч

АСТРАХАНОЧКА – ТУРИНГЕР (Куп на ЕХФ, жени)

12:30ч

СТРУЖАНКА – КУЗМАН ВАРДАР ИЛИНДЕН (Македонија, Женска лига)

13:00ч

ВОЈВОДИНА – ПЕКИНГ УНИВЕРЗИТЕТ (СЕХА-лига)

ГЕВГЕЛИЈА – ВАРДАР (Македонија, Женска лига)

13:30ч

НОРДХОРН – ФУКСЕ БЕРЛИН (Германија, Бундес лига)

ЧСМ БУКУРЕШТ – ЕСБЈЕРГ (Лига на шампиони, жени)

14:00ч

ГРАН КАНАРИЈА – МАГУРА ЦИСНАДЕИ (Куп на ЕХФ, жени)

15:00ч

БРЕСТ – БУДУЌНОСТ (Лига на шампиони, жени)

ЕРДИ – КРАСНОДАР (Куп на ЕХФ, жени)

НФХ НИК – ХЕРНИНГ ИКАСТ (Куп на ЕХФ, жени)

ОДЕНЗЕ – БЕЗАНСОН (Куп на ЕХФ, жени)

ЗВЕЗДА ЗВЕНИГОРОД – ЛАДА ТОЉАТИ (Куп на ЕХФ, жени)

ЛУЧ – ДИНАМО СИНАРА (Русија Супер лига, жени)

15:10ч

ГОГ – КРИСТИЈАНШТАД (Лига на шампиони)

16:00ч

ФЛЕНЗБУРГ – ГЕПИНГЕН (Германија, Бундес лига)

ЛЕМГО – ЛУДВИГСХАФЕН (Германија, Бундес лига)

МАГДЕБУРГ – МИНДЕН (Германија, Бундес лига)

ВЕЦЛАР – ХАНОВЕР (Германија, Бундес лига)

ТУН – ГУАРДЕС (Челенџ куп, жени)

БЈАСЕН – СОЛА (Норвешка 1, жени)

ХЕЛСИНБОРГ – РЕДБЕРГСЛИД (Шведска 1)

ОНЕРЕД – ХАЛБИ (Шведска 1)

ХОВДЕ – АЛИНГСАС (Шведска 1)

16:50ч

АЛБОРГ – БАРСЕЛОНА (Лига на шампиони)

17:00ч

ЦЕЛЈЕ – ППД ЗАГРЕБ (Лига на шампиони)

МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ – МОНПЕЛЈЕ (Лига на шампиони)

ПИК СЕГЕД – ЕЛВЕРУМ (Лига на шампиони)

ОХРИД – ПРОЛЕТ (Македонија, Супер машка лига)

17:30ч

ТЕРТНЕС – СТОРХАМАР (Куп на ЕХФ, жени)

18:00ч

ВИСЛА ПЛОЦК – ЧЕХОВСКИ МЕДВЕДИ (Лига на шампиони)

УМАГ – БЈЕЛОВАР (Хрватска Премиер лига)

БИТИГХАЈМ – РАМНИЦУ ВЛЧЕА (Лига на шампиони, жени)

НАНТ – ШИОФОК (Куп на ЕХФ, жени)

БАРОС – ЈОНИЈАС (Челенџ куп, жени)

ПОРУБА – ЈЕНИМАХАЛЕ (Челенџ куп, жени)

ФОЉО – НАРБО (Норвешка 1)

ФАНА – ОПСАЛ (Норвешка 1, жени)

19:00ч

КИЛ – ПОРТО (Лига на шампиони)

ГОРИЦА – ЗАМЕТ (Хрватска Премиер лига)

ПОРЕЧ – ВИНКОВЦИ (Хрватска Премиер лига)

СЕСВЕТЕ – ВАРАЖДИН (Хрватска Премиер лига)

ГРАЦ – АЛПЛА ХАРД (Австрија 1)

БАНИК МОСТ – КРИМ МЕРКАТОР (Лига на шампиони, жени)

АРЕНДАЛ – СТ. ХАЛВАРД (Норвешка 1)

ВАРДАР ЈУНИОР – РАДОВИШ (Македонија, Супер машка лига)

19:30ч

ГРАНОЉЕРС – БНТУ МИНСК (Челенџ куп, жени)