Дебакли за Ференцварош и Будуќност во Скандинавија, сигурен триумф на Ѓер

[addthis tool="addthis_inline_share_toolbox_tgn7"]

Финалистот од минатата сезона во Лигата на шампионите, унгарскиот Ференцварош, во реприза од финалето на Ф4, загуби кај европскиот првак Кристијансанд со убедливи 37-26.

Дебакл претрпе и Будуќност, кај данскиот Оденсе, а тимот на Бојана Поповиќ веројатно го чека уште една сезона за заборав во ЛШ.

Романскиот Рапид Букурешт и по промената на тренерот мораше да се мачи за да обезбеди победа против полскиот аутсајдер Заглебје.

Ѓер забележа сигурен триумф дома против унгарскиот ривал Дебрецин, а францускиот Брест без Ива Младеновска во составот одработи рутински кај шведскиот Савехоф.

Лига на шампиони, жени, резултати, 2 коло:

група А
Ѓер – Дебрецин 35-23
Оденсе – Будуќност 39-24
Савехоф – Брест Бретањ 20-25
Битигхајм – ЧСМ Букурешт, недела, 14:00 часот

група Б
Кристијансанд – Ференцварош 37-26
Рапид Букурешт – Заглебје 26-25
Крим – Оденсе, недела, 14:00 часот
Мец – Икаст, недела, 16:00 часот