Втор триумф за охриѓани во Црна Гора – го средија шампионот Ловќен

Ракометарите на Охрид ја одработуваат втората фаза од подготовките пред продолжението на натпреварите од регуларниот дел од Суперлигата.

Избраниците на Раде Стојановиќ се наоѓаат на подготовки во Црна Гора, а во денешниот контролен натпревар против актуелниот црногорски шампион, Ловќен, славеа убедливо со седум гола разлика, 32:25.

Најдобри стрелци на натпреварот беа Мице Шилегов со 7 и Михајло Младеновиќ со 5 постигнати голови. Јагош Брауновиќ уште еднаш ја докажа одличната форма и запиша 16 интервенции.

Пред неколку денови, Охрид, исто така беше подобар од црногорскиот суперлигаш, Будва со резултат 39:32. Овие контролни натпревари ќе бидат одлична проверка за екипата на Охрид, која има големи шанси да обезбеди учество во плеј-оф фазата во најквалитетното натпреварување во Македонија.

Охрид се наоѓа на делба на петтото место во Суперлигата со Пролет и Тиквеш. Трите екипи имаат по 25 бодови.

Охриѓани пред заминувањето за Црна Гора одиграа пријателски натпревар против Струга. И во овој контролен дуел беа подобри од својот противник со 34:31.

Ракометарите на Охрид утре ќе го одиграат вториот контролен натпревар против Ловќен од Цетиње.