Во Македонија не се снајде, во Полска е меѓу најдобрите стрелци

Левиот бек од Колумбија, Сантијаго Москера, го продолжи договорот со полскиот Вибжеже Гдањск на уште две сезони.

Колумбиецот своевремено една полусезона мина во битолски Еурофарм Работник во сезоната 2016/17, но не се снајде најдобро, а минатата сезона беше меѓу најдобрите стрелци во полскиот шампионат.

По македонската авантура, Москера беше член на португалските Маиа Исмаи и Спортинг Хорта, австралискиот Сиднеј со кој играше на Супер Глоуб, шпанскиот Ромо, пред лани да се пресели во Полска и да се прикаже во вистинско светло.

Гдањск заврши во долниот дел од табелата во полскиот шампионат, но со тренерот Мариуш Јуркиевич има високи амбиции за следната сезона.