Битолчани убедливи среде Прилеп – Еурофарм Пелистер 2 меѓу најдобрите осум во македонската елита

По Металург и Бутел Скопје, тимот на Еурофарм Пелистер 2 е третиот учесник во плеј-офот од суперлигашката група Б, откако победи на гостувањето кај Прилеп со убедливи 16-23. Иако домаќините покажаа заби во првиот дел, сепак битолчани на стартот на вториот дел комплетно го скршија нивниот отпор.

Двете одбрани беа на ниво на задачата во првото полувреме, на чело со голманите Цинцадзе и Ивановски. Чантурија донесе водство за Прилеп со 1-0, а во продолжение битолчани ја преземаа контролата.

Водеа најчесто со еден или два гола разлика, иако и тие играа под притисок и промашуваа неколку чисти ситуации. Прилеп остана без еден од дефанзивците, Ивица Дукоски, кој доби трето исклучување во 22 минута и мораше да се пресели на трибините.

Јован Талевски на две минути до крајот на првиот дел донесе плус два за Еурофарм Пелистер 2, 7-9, а на пауза се замина со тој резултат иако двете екипи имаа шанси да постигнат уште по некој гол.

По 8-10 на стартот на второто полувреме почна крајот на надежите на прилепчани за позитивен резултат во овој натпревар. Битолчани нагазија, почнаа да погодуваат од сите позиции, на ова се надоврза голманот Ивановски со неколку интеревнеции во серија и веќе беше 8-17.

До крајот на мечот, избраниците на Александар Јовиќ ја одработија задачата рутински, славеа со 16-23 и заслужено се радуваа на место меѓу најдобрите осум екипи во елитната македонска конкуренција.

16 - 23
Конечен резултат

Место

Спортска Сала Сонце Прилеп

Резултати

Екипа1-во полувреме2-ро полувремеРезултат
ПРИЛЕП716Пораз
ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2923Победа

ПРИЛЕП

# Играч Позиција Исклучување Голови
5Филип Пајкоскипивот00
7Хазеин Рустамовлево крило11
9Христијан Бикоскилево крило11
10Сашко Манческипивот01
11Владимир Трајкоскилев бек11
12Иван Ангелескиголман00
13Ивица Дукоскицентрален бек30
14Даниел Андоновскилев бек25
17Хари Павловдесен бек10
18Давор Шокоскилев бек02
19Антонио Бурчевскипивот00
22Мартин Карафилоскипивот00
23Реваз Чантуријадесно крило05
33Стефан Христоскиголман00
34Мириан Гавашелишвилилев бек00
77Зураб Цинцадзеголман00
 Вкупно 916

ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 2

# Играч Позиција Исклучување Голови
3Цветан Кузманоскилево крило02
4Јован Талевскицентрален бек15
7Дарио Петровскилев бек00
8Павле Атанасијевиќцентрален бек11
9Васко Димитровскипивот03
10Христијан Митревскидесен бек01
12Филип Ивановскиголман00
14Филип Јовановски-00
23Стефан Талевскицентрален бек12
33Петар Атанасијевиќлев бек01
51Димитар Бардакоскиголман00
55Стефан Дрогришкилев бек12
88Димитриј Блажевскидесен бек10
99Филип Арсеновскипивот20
24Никола Стоилевскидесно крило06
 Вкупно 723

Officials

Судии:Делегат:
ГЕОРГИЕВСКИ ДЕЈАН
ГЕОРГИЕВСКИ ДИМИТАР
НИКОЛОВСКИ АЦО
ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР14131040
2ПРОЛЕТ14102232
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21491428
4ТИКВЕШ 20141491428
5ГОЛДЕН АРТ1460818
6СКОПЈЕ 20201430119
7РАДОВИШ1412115