Аеродром и Голден Арт ќе се борат за титулата на пионерскиот Ф4!

Екипата на Аеродром, која е организатор на Ф4 турнирот во пионерска конкуренција, обезбеди пласман во финалето, откако во полуфиналниот дуел против Куманово триумфираше со пет гола разлика, 17:12.

Аеродром за првото место на завршниот турнир ќе се бори против тимот на Голден Арт. Ракометарите на Голден Арт во второто полуфинале славеа над Еурофарм Пелистер со 23:19.

Ф4 турнирот кај пионерите се игра во еден ден, така што натпреварот за трето место, како и финалето, ќе се одиграат во текот на денешниот ден.

Натпреварот за бронзениот медал, во кој ќе играат екипите на Куманово и Еурофарм Пелистер, е закажан за 17:00 часот, додека финалниот натпревар меѓу Аеродром и Голден Арт ќе се одигра во 18:45 часот.

Ланската сезона титулата кај пионерите ја освои екипата на Бисинов, која во финалето ја совлада Струга со 21:18.

Пионерите полнат сала како во Лига на шампиони, а Аеродром слави финале (ФОТОГАЛЕРИЈА)

 

Ракометна магија и мајсторија на пионерите на Голден Арт (ФОТОГАЛЕРИЈА)