Екипата на Вардар во ослабен состав денеска ќе го одигра натпреварот против Мотор Запорожје во Лигата на шампионите. Се работи за средба од 12. коло од Групата Б на која „црвено-црните“ едноставно немаат право на грешка бидејќи победата им е повеќе од потребна доколку сакаат на крајот да се изборат за пласман во осминафиналето.
Вардар влегува како благ фаворит со оглед на тоа што пред овој дуел и тимот на Мотор Запорожје остана без важни ракометари. Дел од играчите на тимот од Украина се преселија во Спартак Москва, па оттаму денеска на терен ќе се најдат две екипи кои се со послаб состав во однос на есенскиот дел од сезоната.
Денеска има уште неколку други натпревари од Лигата на шампионите, но и првенствени пресметки, а изборот од денешната програма можете да го видите во продолжение.
ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ
14:00ч
БЕЈКОЗ Б. – ВАЛУР (Челенџ куп)
САРАТОВ – КАУСТИК (Русија Супер лига)
СКУРУ – ОНЕРЕДС (Шведска 1, жени)
15:00ч
КЕЛЦЕ – ПОРТО (Лига на шампиони)
СТАВРОПОЛ – РАМАТ ХАШАРОН (Челенџ куп)
ДЕБРЕЦЕН – ВАЦИ (Унгарија 1, жени)
ХЕЈД – СОДЕР (Шведска 1, жени)
16:00ч
ЧСМ БУКУРЕШТ – АЛИНГСАС (Челенџ куп)
16:10ч
ГОГ – СКЈЕРН (Данска 1)
17:00ч
МАГУРА ЦИСНАДЕИ – РАМНИЦУ ВЛЧЕА (Романија 1, жени)
ТУН – БРУЛ (Швајцарија 1, плеј-оф, жени)
17:15ч
МОНПЕЛЈЕ – МЕШКОВ БРЕСТ (Лига на шампиони)
БЕНФИКА – МЕЛЗУНГЕН (Куп на ЕХФ)
17:30ч
ВАРДАР – МОТОР ЗАПОРОЖЈЕ (Лига на шампиони)
ЕЛВЕРУМ – ФЛЕНЗБУРГ (Лига на шампиони)
ЖЕЛЕЗНИЧАР – СПАРТАК ВОЈПУТ (Србија Супер лига)
ВИНТЕРТУР – СУР (Швајцарија 1)
18:00ч
ДУБОЧИЦА – ОБИЛИЌ (Србија Супер лига)
НОВИ ПАЗАР – ДИНАМО ПАНЧЕВО (Србија Супер лига)
ПРОЛЕТЕР – КИКИНДА (Србија Супер лига)
БЕНИДОРМ – АНАИТАСУНА (Шпанија Асобал)
СИНФИН – ВАЉАДОЛИД (Шпанија Асобал)
ДИФЕРДАНЖ – ДУКЛА ПРАГА (Челенџ куп)
ВЕСПРЕМ – ОРОШАЗИ (Унгарија 1)
ЃЕР – ФЕХЕРВАР (Унгарија 1, жени)
МТК БУДИМПЕШТА – ЕДИ (Унгарија 1, жени)
ФАНА – СТОРХАМАР (Норвешка 1, жени)
КАДЕТЕН ШАФХАУЗЕН – СТ. ГАЛЕН (Швајцарија 1)
ЕНДИНГЕН – БАЗЕЛ (Швајцарија 1)
18:30ч
НИМ – КУЕНКА (Куп на ЕХФ)
КУМАНОВО – ГРУДЕ (Регионална лига, жени)
19:00ч
ДУБРАВА – ВАРАЖДИН (Хрватска Премиер лига)
ГОРИЦА – ДУБРОВНИК (Хрватска Премиер лига)
ПОРЕЧ – БЈЕЛОВАР (Хрватска Премиер лига)
УМАГ – ЗАМЕТ (Хрватска Премиер лига)
КРЕМС – ШВАЦ (Австрија 1, плеј-оф)
ЛА РИОХА – ЕКС АН ПРОВАНС (Куп на ЕХФ)
19:30ч
АДЕМАР – ХУЕСКА (Шпанија Асобал)
ХОЛСТЕБРО – РАЈН НЕКАР (Куп на ЕХФ)
20:00ч
БАРСЕЛОНА – ППД ЗАГРЕБ (Лига на шампиони)
ШАМОТ – РУДАР КОСТОЛАЦ (Србија Супер лига)