„Зошто да не изненадиме некој на ЕП!?“

Женската сениорска репрезентација на Македонија на крајот на годинава ќе настапи на Европското првенство, второ во низа, или прво на кое имаме изборено учество по пауза од 12 години.

Македонија е дел од групата А во Дебрецин заедно со Унгарија, Шведска и Турција. Според левиот бек, Ангела Јанкуловска, селекцијата има голем предизвик пред себе, во кој ќе се обиде да изненади.

„Добивме релативно тешка група – Унгарија, Турција и Шведска. Промената на селекторот донесе промена и на системот, и на енергијата во репрезентацијата. Меѓу девојките има убава хемија. Играњето за националниот тим е чест и гордост, но и задоволство затоа што доаѓаме во убава средина, со добра енергија и мислам дека резултатите се најдобар показател за тоа како функционира репрезентацијата во моментов. Потребни ни се добри подготовки за ЕП, кои не се сомневам дека ќе ги имаме, и со атмосферата која постои зошто да не изненадиме на ЕП!?“ – прашува Ангела.

Целосното интервју со сестрите Јанкуловски може да го прочитате во продолжение…

ИНТЕРВЈУ АНГЕЛА И МАРИЈА ЈАНКУЛОВСКИ: Потекнуваме од Битола, ракометот ни е во душата!