Вардар се прошета низ Гевгелија

Ракометарките на Вардар ја продолжија серијата без загубен бод од стартот на сезоната во Женската лига и славеа на гости кај Гевгелија со 37-16.

Во натпреварот од четвртото коло, вардарки ја обезбедија победата уште по првото полувреме кога водеа со десет гола разлика, 18-8.

Во вториот дел стручниот штаб на гостинките од Скопје им даде шанса на сите ракометарки за настап, но и покрај предноста само растеше.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Ивона Трпевска со шест гола, како и Дона Тодоровска и Леона Миленковска со по пет погодоци.

Во домашниот тим, кој ќе ги бара првите бодови оваа сезона на некој од следните натпревари, Елена Димова постигна четири гола.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243