Вардар Неготино загуби кај новиот суперлигаш во Автокоманда

Тимот на Вардар Неготино не успеа да стигне до првите бодови во новата суперлигашка сезона, откако загуби од новиот суперлигаш во Автокоманда со 30-27, иако добро парираше во поголем дел од мечот. Клучен период беа последните петнаесетина минути кога домашните ракометари направија серија од 6-1 за нови три бода по оние со Прилеп.

Првиот дел беше израмнет, иако избраниците на Игор Котевски имаа во два наврати предност од два гола. По 13-11 за неготинци, домашните успеаја да се вратат во егал, а заминаа и со предност на паузата.

На пет минути до крајот на првото полувреме поради остар старт, исклучување од две минути доби Олег Јорданов, но и покрај тоа неговите соиграчи успеаја да израмнат на 14-14.

Илиески погоди во голот на Мицев, а гостинските ракометари не успеаја да упатат удар кон голот на Ерманоски, па тимот од Автокоманда имаше предност од еден погодок по првите 30 минути, 15-14.

Второто полувреме почна со неколку промашувања на двете страни, пред Пеовски да погоди за 15-15. Беше и 16-16, пред неготинци да влезат во серија грешки, а тоа беше казнето од момците на Иве Марковски за највисоки плус три, 19-16.

Повредата на десниот бек Узунчев, малку ги поремети домашните редови, па Вардар Неготино се врати на минус еден, 21-20. Сепак тимот од Автокоманда набрзина се врати во игра и успеа на десетина минути до крајот да го скрши отпорот на гостите.

Илиески беше непогрешлив од линијата за седум метри, беа казнети сите грешки на неготинци и веќе беше 27-22. Успеаја гостите да намалат на минус два, но немаше ниту време, ниту сили за комплетен камбек и бодовите останаа во Автокоманда.

Божидар Илиески постигна десет гола за победникот, а десет одбрани имаше и голманот Ѓорѓи Ерманоски. Во составот на Вардар Неготино се истакна Лазар Адамовиќ со шест погодоци.