Вардар како брз воз низ Струга

Ракометарките на Вардар забележаа висока победа на незгодното гостување кај Стружанка со 36-18 во натпреварот од 9 коло во Женската лига. Домаќинките имаат нов тренер, откако екипата ја презема Наум Костоски на местото од Владимир Паноски, но тоа не беше пречка за Вардар да слави убедливо.

Парираше Стружанка во првите десетина минути, потоа следуваше голем пад во играта и Вардар тоа го искористи уште по првиот дел да го реши победникот, 20-7.

Во второто полувреме немаше никакви дилеми околу победникот, вардарки не форсираа и само рутински до одработија натпреварот до крај.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Ивона Трпевска со десет гола, како и Нина Попова и Тамара Ивановска со по пет погодоци.

Во составот на Стружанка само четири ракометарки погодуваа – по пет пати Мендувие Далипоска и Теодора Маркоска, а по четири гола дадоа Ивана Затуроска и Маја Раткушиноска.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130