ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Екс вардарец на голот на Динамо Панчево, Штутгарт го донесе Сланинка, Mорел во Бузау

  • Полскиот вицепрвак Висла Плоцк ги задржа средниот бек Дмитриј Житников, голманот Мирко Алиловиќ и десниот бек Томаш Пирох. Сите тројца ракометари нови едногодишни договори и остануваат до 2025 година.
  • Актуелниот тренер на Брест Бретањ, Пабло Морел, во новата сезона ќе има нов предизвик во кариерата и ќе ја преземе романската Глорија Бузау. На негово место во Брест доаѓа некогашната француска репрезентативка Рафаел Тервел.
  • Некогашниот голман на Вардар, Милан Косановиќ, по една полусезона замина од Уб и ќе го брани голот на Динамо Панчево. Искусниот, 42-годишен Косановиќ бранеше во Норвешка, Израел, Данска, Шпанија, Франција, Грција…
  • Бундеслигашот Штутгарт по ангажманот на Мануел Шпат, донесе уште еден пивот. Станува збор за Мартин Сланинка. 34-годишниот Словак доаѓа од швајцарскиот Арау и потпиша договор до крајот на сезоната.
  • Тимот на Гепинген објави дека капитенот Тим Кнојле ќе ја заврши играчката кариера по крајот на сезоната. Тој игра во овој клуб од 2006 година и на 515 натпревари постигна 1072 погодоци.