Стана возбудливо во плеј-аутот: Прилеп чекори кон опстанок, четири екипи во борба за второ место!

Со натпреварот меѓу Еурофарм Пелистер 2 и Скопје беше комплетирано 5. коло во суперлигашкиот плеј-аут.

По одиграното коло станува повеќе возбудливо, бидејќи неколку екипи влегуваат во трка за првите две позиции на табелата.

Прилеп моментално е единствениот тим без пораз во досегашниот тек од плеј-аутот и избраниците на Божидар Мојсов се на добар пат да обезбедат опстанок во најквалитетното натпреварување во Македонија.

На втората позиција се наоѓа Вардар Неготино, кој влезе во победничката серија и сега заостанува само три бода зад актуелниот лидер. Неготинци во 5. коло дојдоа до златни бодови, откако на свој терен, со пресврт, славеа над Голден Арт.

Исто како и Вардар Неготино, 12 бодови на табелата има вториот тим на Еурофарм Пелистер. Младите битолчани во изминатото коло обезбедија лесен триумф над Скопје и си ги зголемија шансите за опстанок во македонската елита.

По Еурофарм Пелистер 2 следуваат екипите на Куманово и Мулти Есенс, кои исто така имаат свои математики и калкулации како да дојдат до опстанок. Екипите на Голден Арт и Скопје засега остануваат со една победа, она службената над Аеродром, тим кој што е исклучен од Супер лигата.

Резултати, плеј-аут, 5. коло:

Вардар Неготино – Голден Арт 27:26 (ИЗВЕШТАЈ)
Куманово – Прилеп 26:26 (ИЗВЕШТАЈ)
Еурофарм Пелистер 2 – Скопје 39:22 (ИЗВЕШТАЈ)
Мулти Есенс слоб.

ПозЕкипаНПРЛБ
1МРК КУМАНОВО13101232
2ПРИЛЕП1291230
3ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР 21290330
4ВАРДАР НЕГОТИНО1380524
5МУЛТИЕСЕНС1371523
6ГОЛДЕН АРТ1241716
7СКОПЈЕ 20201320116
8АЕРОДРОМ1400142

По одиграното 5. коло следува клупска пауза поради ЕХФ неделата, во која репрезентацијата на Македонија ќе одигра пријателски дуели со Романија.