Спартак ги освои бодовите во Свети Николе

Екипата на Спартак во натпревар од 20. коло од Женската лига славеше на гостувањето кај Овче Поле СУ со 32:25 (19:16).

Спартак со денешната освоена победа остана во игра за повисок пласман на табелата, моментално се наоѓа на 10. позиција со 19 бодови.

Избраничките на Мицевски до трите бодови дојдоа со одличната игра во вториот дел, во кој домаќинките влегоа во уште поголема негатива и немаа решение како даго запрат налетот на гостинките.

Предводничката екипа беше предводена од Мила Мемов, која постигна осум погодоци, додека кај Овче Поле СУ се истакна Анастасија Сентовска со 11 реализации.

ПозЕкипаGDНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ51824231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА32825211364
3ЧАИР30924201361
4ВАРДАР29125201461
5КУМАНОВО17125190657
6СТРУЖАНКА-30251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012-49241011331
8ДЕСПИНА-58251011431
9СКОПЈЕ-9525931330
10СПАРТАК-7124911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.-19425441716
12АСТИБО-22224402012
13ШАМПИОН-4122421217
14ГЕВГЕЛИЈА-4862510243