Скопје не дозволи Стружанка да си замине со цел плен

Екипите на Скопје и Стружанка во возбудлив натпревар одиграа без победник, 27:27 (14:16), во рамки од 4. коло од Женската лига.

Иако Стружанка беше на чекор до победа, посебно со подобрата игра во последниот период од вториот дел, сепак, домашниот тим не се предаваше и во финишот од дуелот се избори за голем бод.

Членката на Скопје, Ангела Петровска, со својот прв гол во 59 минута ги постави конечните 27:27.

Наефикасни во Скопје со по седум погодоци беа Нина Неделковска и Наталија Максимовска.

Кај Стружанка исто така две ракометари имаа по седум реализации, тоа беа Теодора Маркоска и Бојана Јовановска.

Двете екипи во досегашниот тек од сезоната имаат по една победа и со денешниот бод остануваат во игра за подобар пласман на табелата.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243