Скопје и Овче Поле СУ имаа напади за победа, но драмата заврши реми

Рaкометарките на Овче Поле Славјански Универзитет и Скопје одиграа интересен и неизвесен натпревар кој заврши реми, 26-26 и двете екипи освоија само по бод.

Иако гостинките водеа со 25-23 во самиот финишот, сепак домашните погодија преку Сентовска, потоа и Кузмановска им одбрани пенал, па Овче Поле СУ израмни на 25-25, кога имаше да се игра уште четири минути до крајот.

Скопје имаше и играч повеќе на терен, но ударот на Максимовска заврши како плен на Кузмановска. Потоа гостинките имаа уште еден напад, но згрешија и Димчева реализираше во контранапад за водство на домашните, 26-25.

Ристиќ израмни со голот од пенал на 26-26, кога имаше да се играат уште 90 секунди. Домашните не погодија, Скопје тргна во контра, а Сентовска направи фаул и од судиите доби директен црвен картон.

Но тоа не беше доволно за гостинките да ги освојат трите бода. Ристиќ промаши пенал, но ниту домаќинките не успеаја да организираат добар напад и да погодат, па мечот заврши реми.

Најдобри стрелци во домашниот тим беа Вучевска и Конева со по шест погодоци, додека кај Скопје се истакнаа Петровска и Павлова со по исто толку.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243