Шампионот и натаму без пораз, Куманово немоќно во Ѓорче Петров

Актуелниот шампион Ѓорче Петров запиша нов триумф и се наоѓа на добар пат кон одбрана на титулата во Женската лига, откако славеше во дуелот против Куманово со убедливи 37-21.

Нерешено беше само на стартот, 1-1, потоа се мина во знакот на домашните ракометарки. Се одлепија најпрво на 5-1, а потоа следуваше една серија од десет гола за 15-2. Гостинките не постигнаа погодок цели 14 минути.

До паузата беше решен победникот, кога Ѓорче Петров поведе со 18-8. Левото крило на шампионот, Анастасија Николовска, доби црвен картон, откако ја погоди гостинската голманка во главата со шут по истекот на времето.

Вториот дел беше само формалност, а двајцата тренери Симе Симовски и Славиша Димитријески, имаа шанса за ротација на сите ракометарки што ги имаа на располагање.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Емилијана Ризоска со осум и Катерина Дамјаноска со пет погодоци, додека кај Куманово се истакнаа Јана Ѓошевска со осум и Сузана Зечевиќ со шест гола. Во следното коло, Ѓорче Петров го игра дербито кај Чаир, додека Куманово на домашен терен ќе го пречека Вардар.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243