Шампионот Ѓорче Петров победнички во Куманово

Шампионот Ѓорче Петров убедливо славеше на гостувањето кај вицепрвакот Куманово со 29-20, во дерби натпреварот од 6. коло во Женската лига. Избраничките на Симе Симовски трите бодови ги потврдија во финишот на мечот, односно во последните десетина минути.

Кумановки му парираа на шампионот и беше неизвесно до 19-19, во 47. минута, но потоа домаќинките имаа огромен пад во играта. Сите грешки беа казнети со лесни погодоци и Ѓорче Петров заслужено стигна до победата.

Сега шампионот Ѓорче Петров има 18 бодови и максимален биланс со шест победи на шест меча доссега, пред Вардар и Чаир, кои се на второто и третото место со по 16 бодови.

Домашните имаа свои моменти и во првиот дел, успеваа и да поведат, но кратко траеше тоа, па Ѓорче Петров и на пауза имаше плус еден, 13-12. Во вториот дел на голот на гостинките одлична беше Кицеска, а до израз дојде и пократката ротација на домашните бекови.

По 19-19, Ѓорче Петров се одлепи на плус три, 22-19, а Куманово последниот гол го постигна во 50 минута. Оттогаш па до крајот на теренот постоеше само една екипа и Ѓорче Петров постигна седум погодоци во серија за убедлив триумф.

Најдобри стрелци во победничката екипа беа Ангела Јанкуловска со девет и Ива Божиновска со шест погодоци, додека во составот на Куманово се истакна Сузана Зечевиќ со девет гола.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА25211364
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО25190657
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243