Сестрите Коцеви постигнаа 20 погодоци, Вардар запиша нов триумф

Ракометарките на Вардар запишаа нова победа, вкупно 14 во оваа сезона од Женската лига, откако славеа против Астибо од Штип со 51-25.

Сестрите Борјана и Бојана Коцеви блескаа на овој натпревар и постигнаа 20 гола заедно, додека на спротивната страна стандардно Марија Анчева беше најдобра со 16 погодоци.

Победникот на овој натпревар беше познат уште по првото полувреме кога вардарки направија залиха од 14 гола, 27-13.

Вториот дел беше шанса за сите ракометарки да добијат минутажа, а гостинските грешки беа казнувани со лесни и брзи погодоци за убедлива победа.

Сега Вардар има 43 и се зацрсти на петтото место, а до крајот на сезоната ќе има можност да се избори и за нешто повеќе. Во следното коло гостува кај Куманово.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243