Романците ќе организираат проштален натпревар за Неагу

Романската ракометна федерација планира на крајот од оваа сезона да организира проштален натпревар за дел од ѕвездите.

Од националниот тим се простија легендарната Кристина Неагу, како и Крина Пинтеа, па федерацијата ќе им организира гала-вечер, пишува GSP.

На овој настан ќе биде одбележена и „пензијата“ од репрезентацијата и на уште неколку ракометарки кои од неодамна не се активни на терените.

Ривал на селекцијата на Романија ќе биде репрезентацијата на светот, а ракометарките што ќе играат за оваа репрезентација дополнително ќе бидат познати.

Неагу и Пинтеа се активни на клупско ниво и настапуваат за романскиот шампион ЧСМ Букурешт, со кој ги продолжија договорите и за следната сезона.