Ризоска се надмина себеси и постигна 18 гола против Деспина

Актуелниот шампион на Македонија, Ѓорче Петров, ја забележа петтата победа во Женската лига.

Тимот на Симе Симовски на гостувањето во Прилеп кај Деспина очекувано славеше со висока победа од 45:16 во натпревар од 5. коло.

Ѓорче Петров во воведните десет минути поведе со 7:0, потоа имаше и 11:3, па стана јасно каков натпревар ќе гледаме до крајот.

Гостинките на пауза заминаа со 13 гола разлика, 23:10, а второто полувреме беше само формалност, во која домаќинките дадоја само шест гола.

Одлична партија на теренот имаше репрезентативката на Македонија, Емилијана Ризоска, која постигна дури 18 погодоци.

Кај Деспина се истакнаа Елена Рипилоска со четири и Ангела Камческа со три реализации.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130