ПСЖ му даде 44 гола на Шарт пред гостувањето во Битола

Францускиот првак ПСЖ им се врати на обврските во домашниот шампионат по паузата поради Европското првенство.

Избраниците на Раул Гонзалес славеа на домашен терен против Шарт со убедливи 44-30, во натпревар од 16 коло.

Шпанскиот стратег сметаше на сите ракометари, меѓу кои беа и медалистите од ЕП, а во ростерот не беше само десното крило Балагер.

Најдобри стрелци во триумфот над Шарт беа Холм со девет, Шипжак со седум, како и Стеинс со пет погодоци. Браќата Карабатиќ комбинираа пет гола.

Следен предизвик за ПСЖ и Гонзалес ќе биде гостувањето во Битола кај Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите на 14 февруари.