ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Стефаноска ќе дебитира за сениорките, Азербејџан со 15 ракометарки

Женската сениорска репрезентација на Македонија денеска ќе се соочи со Азербејџан во рамките од претпоследното коло од квалификациите за Европското првенство 2024.

Македонија на дуелот во Баку е голем фаворит и се очекува избраничките на Кристијан Грчевски да дојдат до третата победа во квалификацискиот циклус.

Селекторот го одреди составот за денешниот натпревар, а меѓу ракометарките што ќе настапат е и Сара Стефаноска, која ќе дебитира за сениорките. Надвор од комбинација останаа Ема Кирова, Емилијана Ризоска, Марија Јанкуловска и Катерина Дамјаноска. Домаќинот во составот ќе има 15 ракометарки.

Со двете победи, гостинската против Литванија и домашната против Азербејџан, македонската репрезентација практично е пласирана на континенталниот собир.

Денешниот дуел меѓу репрезентациите на Азербејџан и Македонија ќе се одигра со почеток од 15:00 часот.