Познати двојките за Ф4 во Лигата на Европа

Денеска во седиштето на Европската ракометна федерација во Виена беше извршена ждрепката за завршниот турнир во Лигата на Европа.

Во првото полуфинале ќе се сретнат двете романски екипи – Глорија Бистрица и Дунареа Браила, па Романија сигурно ќе има претставник во финалето.

Втората полуфинална двојка ја сочинуваат екипите на францускиот Нант и норвешкиот Сторхамар.

Завршниот турнир во женската Лига на Европа ќе се игра на 11/12 мај во „Раифајзен Спортпарк“ во австрискиот град Грац.