Поширок список – еве кои 35 ракометарки се во комбинација за двомечот со Шпанија

Селекторот на женската сениорска репрезентација, Кристијан Грчевски, го објави поширокиот список на ракометарки за претстојните натпревари од квалификациите за ЕП 2024 година.

Македонија на 29 февруари и на 3 март ќе игра двомеч со селекцијата на Шпанија, а овие средби ќе го одлучат првото место во групата во која се уште и Литванија и Азербејџан.

На списокот на Грчевски нема изненадувања и главно тоа се ракометарки што и претходно се наоѓаа на собирите, а единствено ќе биде отсутна Моника Јанеска, која ќе прави пауза од ракометот поради бременост.

Досега во квалификациите нашата репрезентација запиша две победи во исто толку натпревари против Азербејџан и Литванија, и практично се пласираа на ЕП.

Првиот меч со Шпанија се игра на 29 февруари во СЦ „Борис Трајковски“ од 18:00 часот, додека вториот дуел е во Ланцароте на 3 март од 17:00 часот.