Поповски и Цирих му „дишат во врат“ на Кадетен Шафхаузен

Тимот на Цирих, каде што игра македонскиот интернационалец Мартин Поповски, ја продолжи победничката серија.

Цирих на домашен терен го победи составот на Берн со 29-27, во заостанатиот натпревар од 15 коло во швајцарскиот шампионат.

Поповски беше меѓу најдобрите ракометари во победничкиот тим и успеа да постигне четири погодоци од пет обиди.

Цирих сега има 22 бода и се наоѓа на второто место на табелата, зад лидерот Кадетен кој има 27, но пред Криенс Луцерн на Енди Шмид, кој има 20 бода на третото место.

Поповски и неговиот тим во следното коло му гостуваат на Фади Винтертур.