Kamil SYPRZAK, Poland vs Faroe Islands, Men's EHF EURO 2024 Germany, Berlin, Germany, 15.01.2024, Mandatory Credit © Axel Heimken / kolektiff

Полска го доби дуелот со Фарски Острови, Грузија со пресврт до победа над БиХ

Репрезентацијата на Полска го освои третото место во групата Д, откако го доби дуелот против Фарски Острови со 32:28. Дебитантот, кој во претходното коло одигра реми со Норвешка, потфрли во последните пет минути, во кои Полска ја направи клучната разлика и со победа го заврши настапот на ЕП.

Двете репрезентации во текот на првото полувреме играа гол за гол, наизменично се менуваа во водство и резултатот најчесто беше нерешен. Кај дебитантот на Европското првенство сѐ одеше преку Елијас Елефсен а Скипаготу, кој до 15 минута зад своето име имаше пет погодоци од седум обиди.

По нерешените 9:9, репрезентацијата на Фарски Острови прва направи исчекор, поведе со 11:9, но никако не можеше да воспостави резултатска контрола, бидејќи Полјаците со серија од 3:0 повторно ја вратија минималната предност и на осум минути пред крајот на првиот дел поведоа со 12:11. До крајот на полувремето имаше голема борба, репрезентацијата на Полска водеше со гол позитива, додека мотивираните ракометари од островската земја изрмануваа и на пауза се замина со нерешен резултат, 15:15.

Szymon SICKO, Michal DASZEK, Teis Horn RASMUSSEN, Elias Ellefsen Á SKIPAGØTU and Maciej GEBALA, Poland vs Faroe Islands, Men’s EHF EURO 2024 Germany, Berlin, Germany, 15.01.2024, Mandatory Credit © Axel Heimken / kolektiff

Како што се започна првиот дел, така се продолжи и во вторите 30 минути, во кои имаше многу надигрувања и борба за секоја топка. Во 40 минута резултатот беше 19:19, три минути подоцна Полска за првпат поведе со два гола разлика, 22:20. Фарски Острови не се предаваа, израмнија на 22:22, следуваше период, во кој двете репрезентации постигнаа по четири гола, потоа во 50 минута Полска се одлепи на 28:26 и до крајот имаше активен резултат.

Еден од дебитантите, репрезентацијата на Грузија, со пресврт славеше над БиХ со 22:19 и го освои третото место во групата Е.

Босанската репрезентација имаше фуриозен старт, поведе со 3:1, после десет минути игра имаше 5:2, додека во 15 минута зголеми до дотогаш највисоките плус четири, 6:2. Грузија речиси девет минути немаше реализација во голот на БиХ, па така избраниците на Ирфан Смајлагиќ ја продолжија серијата, постигнаа уште два гола и дојдоа до водство од плус шест, 8:2.

, Bosnia and Herzegovina vs Georgia, Men’s EHF EURO 2024 Germany, Mannheim, Germany, 15.01.2024, Mandatory Credit © Jozo Cabraja / kolektiff

Ракометарите на Грузија заиграа поангажирано во последниот период од првото полувреме, ја преполовија негативата, постигнаа дури пет гола во низа и во 20 минута предноста на БиХ изнесуваше 8:7. Составот на Смајлагиќ имаше „црна дупка“ во периодот од 18 до крајот на првиот дел, во тој период постигна само еден гол, а прими два. По 30 минути игра, резултатот беше 9:9.

БиХ на стартот на вториот дел бргу дојде до 12:9, но повторно кога требаше да влезе во поголема брзина и да го реши натпреварот, дозволи Грузија да направи целосен пресврт. По водството на БиХ од 13:10, избраниците на Тите Каланадзе со серија од 4:0 поведоа со 14:13 во 42 минута. Избраниците на Смајлагиќ во 53 минута за момент се вратија во игра, изрманија на 18:18, но Грузија во клучните моменти беше подобриот противник на теренот и заслужено се радуваше на првата победа на големите натпреварувања.

Чешка со победа го заврши настапот на Европското првенство, откако во дуелот со нашиот јужен сосед триумфираше со 29:20. Ракометарите на Сабате победата ја обезбедија уште во првото полувреме, кое го добија со 15:8. Грција дебитанскиот настап на континенталните собири го заврши со три порази, додека Чешка го освои третото место во групата Ф.