Петковска и Мемов комбинираа 23 гола, Спартак не виде мака со Шампион

Тимот на Спартак ја забележа четвртата победа во оваа сезона во Женската лига, откако убедливо славеше против Шампион со 43-19.

Марија Петковска со 13 гола и Мила Мемов со десет погодоци, беа лидерите на Спартак во лесниот триумф.

Домаќинките отворија со водство од 9-0 и уште тогаш беше јасно која екипа ќе победи на овој натпревар.

До паузата Спартак направи огромна разлика, 24-7, а второто полувреме беше само формалност, па сите ракометарки добија шанса за настап.

Покрај Петковска и Мемов, седум гола за Спартак даде Ангеловска, додека кај Шампион, по три гола имаа Трпкова, Мурџеска, Куч и Филипова.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130