Петка за Поповски, Цирих продолжи во победнички ритам

Тимот на Цирих, каде што настапува македонскиот интернационалец Мартин Поповски, забележа нова победа во швајцарскиот шампионат.

Во натпревар од 21 коло, Цирих победи на гостувањето кај Женева со 31-30, откако и на полувремето водеше со 20-14.

Македонецот беше втор стрелец во победничкиот тим и постигна пет погодоци во домашната мрежа од шест обиди.

Цирих сега има 30 бод на третото место, втор е Криенс Луцерн со 31, додека лидер останува Кадетен со 37 бода.

Во следната рунда на 10 февруари, Поповски и Цирих на домашен терен ќе играат во дерби мечот со Фади Винтертур.