Пелистер одработи рутински против Гевгелија

По ремито во Свети Николе кај Овче Поле СУ, ракометарките на Пелистер се вратија на победничките патеки во Женската лига.

Во Битола, избраничките на Моника Талевска убедливо ја совладаа екипата на Гевгелија со 32-14 во натпревар од петтото коло.

Победникот беше решен уште по првото полувреме, кога битолчанки примија само четири гола, а дадоа 19.

Вториот дел беше одработен само рутински од домаќинките, а гостинките малку го поправија лошиот впечаток од првото полувреме.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Босилковска со осум, како и Рујановска и Дамјановска со по пет гола, додека кај Гевгелија, Шуклева стрелаше четири пати.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130