ПАРИЗ 2024: Шпанија освои петта бронза на ОИ по драмата со Словенија

Селекцијата на Шпанија го освои петтиот бронзен медал, вкупно петти медал на Олимписките игри во историјата, откако славеше против Словенија во драматичен натпревар со 23-22, кој беше решен во последните минути.

Словенците први се одлепија и водеа со 6-4, но Рибера го внесе Македа, кој командуваше со одбраната, а погодуваше и во нападот и Шпанија направи пресврт со три гола во серија, 7-6.

Во продолжение се играше гол за гол, а во финишот на паузата беше 12-10 за „фуријата“. Зорман викна тајм-аут, намалија Словенците, а по грешката на Македа, казни од пенал Доленец за 12-12 на паузата.

Продолжи со слично темпо играта и во вториот дел, Ферлин и Де Варгас имаа свои моменти. По 15-13 за Шпанија, Словенија веднаш врати за реми, и оттогаш следуваа шест израмнувања на резултатот.

Доленец погоди од пенал за 21-21 на четири минути до крајот и Рибера повика тајм-аут. Сердио беше прецизен, а Мигаљон доби исклучување по стартот на Јанц. Словенците не искористија напад и Шпанија доби прилика за плус два, која ја реализира Алекс Душебаев за 23-21.

Доленец одново од пенал намали на минус еден, 23-22, а „фуријата“ заглави со последниот напад и имаше уште триесетина секунди за реми и продолженија. Последниот шут на Мачковшек беше лесен плен за Де Варгас и Шпанија ја славеше бронзата на ОИ.

Гомез имаше пет гола за Шпанија, а Де Варгас девет интервенции, додека кај Словенците најпрецизен беше Доленец со шест гола, а голманот Ферлин запиша 11 одбрани.