НЕСЕКОЈДНЕВНО: Ѓорче Петров постигна 62 гола во пресметката со Шампион!

Како во времињата на Кометал, актуелниот првак на Македонија Ѓорче Петров постигнува повеќе од 40, 50 или 60 погодоци во натпреварите од Женската лига.

Така беше и на денешниот натпревар против Шампион, кој избраничките на Симе Симовски го добија со 62-17!

Беше 1-1 на стартот, потоа домаќинките погодија десет пати по ред за 11-1 и се знаеше текот на мечот, а до паузата беше 32-6.

Емилијана Ризоска постигна 20 погодоци на овој дуел, додека младата Ева Божиновска стрелаше девет пати во голот на Шампион. Кај поразениот тим се истакна Марија Бојковска со седум гола.

Ѓорче Петров сега има 11 победи на 11 меча, а до крајот на есенскиот дел од сезоната, за шампионот остануваат средбите со Астибо на гости и со Вардар на домашен терен.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ25241073
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО25402112
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243