Металург Автокоманда триумфално низ Битола

Металург Автокоманда на гостувањето во Битола кај Пелистер без многу проблеми дојде до победа од 33:25 во натпревар од 24. коло во Женската лига.

Битолчанки беа рамноправен ривал до првата половина од првиот дел, потоа сѐ започна да се одвива во посакуваната насока на гостинскиот табор, кој на полувреме замина со предност од 18:12.

Домаќинот на моменти парираше, но тоа беше премалку за било какво надигрување против поискусниот тим. Гостинот не дозволуваше многу напредок во играта на Пелистер и според очекувањата ги одработи вторите 30 минути.

Сара Миновска со девет и Теодора Гулицоска со седум погодоци беа предводнички во победничката екипа.

Кај Пелистер се истакнаа Наталија Дишковска, Кристина Наумовска и Сара Рујановска, сите три ракометарки постигнаа по четири погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243