Металург Автокоманда покажа моќ – му даде 52 гола на Астибо

Тимот на Металург Автокоманда славеше седма победа во 9 рунда од натпреварите во Женската лига, откако на домашен терен беше подобар од Астибо со 52-26.

Штипјанки парираа во првите десетина минути кога беше 4-3, а потоа нивната серија грешки беше казнета со лесни голови на домаќинките за 11-3 и тука беше јасно каков натпревар ќе се гледа до крај.

До паузата предноста на избраничките на Јулијана Дамчевска ја задржаа разликата, 23-12, а во вториот дел во која шанса добија сите ракометарки, немаше многу возбудувања.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа крилата Сара Миновска со 13 и Мила Трајковиќ со девет, како и средниот бек Исидора Котевски со седум погодоци.

Во штипскиот состав стандардно најдобра беше Марија Анчева со 12 гола, а седум додаде Анита Атанасова.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ13130039
2ЧАИР13111134
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА13110233
4КУМАНОВО13100330
5ВАРДАР1391328
6СТРУЖАНКА1361619
7ДЕСПИНА1351716
8ПЕЛИСТЕР 20121351716
9СКОПЈЕ1351716
10СПАРТАК1350815
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.1332811
12АСТИБО1330109
13ШАМПИОН1310123
14ГЕВГЕЛИЈА1300130