Кузмановски броеше до 17, шампионот Еурофарм Пелистер запиша нови плеј-оф бодови

По тешкиот триумф над Охрид во минатото коло, шампионот Еурофарм Пелистер запиша уште една победа во суперлигашкиот плеј-оф. Избраниците на Бранко Ангеловски, предводени од Филип Кузмановски кој постигна дури 17 гола, го победија составот на Пролет со 32-29.

Иако гостите губеа во текот на целиот меч, во неколку наврати и со минус пет гола, сепак покажаа храбра игра во финишот на вториот дел.

Пелистерци поведоа со 5-2, па 11-6, а на паузата беше 16-13. Екипата предводена од поранешниот тренер на Еурофарм Пелистер, Александар Јовиќ, малку по малку ја топеше негативата и стигна до реми, 25-25 на десетина минути до крајот.

Сепак капитенот Кузмановски погоди три пати по ред за 28-25 и стави точка на дилемите за евентуалниот победник. До крајот домашните само рутински ја одработија задачата и ги потврдија новите три бода.

Покрај Кузмановски со 17 гола, во победничкиот тим се истакна и Радивојевиќ со пет погодоци, додека во составот на Пролет најдобри беа Димковски и Андоновски со шест гола.

Сега Еурофарм Пелистер има четири од четири во плеј-офот, додека Пролет останува на трите бода од минатото коло.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЕУРОФАРМ ПЕЛИСТЕР12110135
2ВАРДАР 196112100233
3АЛКАЛОИД1280427
4ОХРИД1280426
5ТИКВЕШ 20141260619
6БУТЕЛ1230910
7ПРОЛЕТ1220106
8СТРУГА1200120