Куманово освои важни бодови во битката за опстанок

Тимот на Куманово успеа да освои важни бодови во битката за опстанок во суперлигашкото друштво, откако славеше на домашен терен против новајлија во елитата со 29-28.

Куманово сега е на второто место на табелата со 17 бода, зад лидерот Прилеп кој има 18 бода, но и натпревар помалку, односно гостување кај Еурофарм Пелистер 2, кој пак има 15 бода на третото место, исто колку и Вардар Неготино.

Во најголем дел од првото полувреме ниту една од екипите не успеваше да се одлепи на повисока предност од еден гол, и имаше резултатска клацкалка. Така беше се до финишот на првите триесет минути, кога кумановци зголемија на плус два.

Голманот Михајловски беше солиден, а во нападот Костов од пенал и Атанасовски успеаја да погодат, па Куманово по почетните 2-0, сега одново имаше водство од два гола, 14-12, резултат со кој се отиде на пауза.

Погодија домашните за 15-12 на стартот на вториот дел, имаа прилика да ја зголемат разликата во своја корист, но не успеаја. Како одминуваше времето така ја преземаа контролата избраниците на Љубиша Димковски, 21-16.

Но гостите од Автокоманда не се откажуваа од камбек во натпреварот и за кратко време реализираа пет пати преку Димевски, Иваноски и Јорданов, па на десетина минути до крајот беше 21-21 и беше најавен неизвесен финиш.

Сепак кога најмногу требаше да погодуваат, тие почнаа да грешат, Куманово ги казни сите гостински грешки и се врати на безбедни плус три, 25-22. До крајот гостите успеаја да ја намалат негативата, но немаше време за нешто повеќе од минимален пораз.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Наум Костов со десет и Стефан Атанасовски со пет погодоци, додека кај тимот од Автокоманда се Димитар Узунчев и Михаил Иваноски со по пет гола. Во следното коло Куманово гостува кај Вардар Неготино