Куманово ја продолжи победничката низа, не виде мака со Деспина

Македонскиот вицепрвак Куманово ја забележа четвртата победа во четвртиот натпревар од Женската лига.

Избраничките на Славиша Димитријески славеа на домашен терен против составот на Деспина од Прилеп со 28-17.

Домаќинките поведоа со 7-1, па беше и 11-2, па стана јасно каков наптревар ќе гледаме до крајот.

На паузата Куманово водеше со 15-7, а второто полувреме беше само формалност, па шанса за настап добија сите ракометарки.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Адела Еленин со осум и Сара Цветановска со шест гола, додека кај Деспина се истакна Мери Гичева со девет погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ26251076
2ЧАИР26221367
3МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
4ВАРДАР26201561
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА261311240
7ПЕЛИСТЕР 2012251111334
8ДЕСПИНА261011531
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК25911528
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.26541719
12АСТИБО26402212
13ШАМПИОН2521227
14ГЕВГЕЛИЈА2610253