Крунисани шампионките: Ѓорче му даде 43 гола на Астибо

Ракометарките на Ѓорче Петров одиграа уште еден рутински натпревар во Женската лига и го совладаа составот на Астибо со 43:19.

Поведоа избраничките на Симе Симовски со 9-0 и веќе беше јасно каков натпревар ќе гледаме до крајот.

До паузата домаќинките ја задржаа предноста, а сите гостински грешки беа казнувани со лесни погодоци од контранапади.

Во второто полувреме шанса за настап добија сите ракометарки од двата тима и немаше никакви промени во поглед на резултатот.

По овој натпревар, Ѓорче Петров ја доби титулата во Женската лига, трета по ред, а ќе остане да го одигра уште дуелот со Вардар утре од 13:00 часот, но тој нема значење.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ25241073
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА26221367
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР25201461
5КУМАНОВО26190757
6СТРУЖАНКА251211237
7ПЕЛИСТЕР 2012241011331
8ДЕСПИНА251011431
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.25441716
12АСТИБО25402112
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243