Костески најдобар стрелец против Карвина

Тимот на Талент Плзен, каде што игра македонскиот репрезентативец Никола Костески, загуби во третиот натпревар од финалната серија во чешкиот шампионат.

Плзен загуби на домашен терен со минималец, 27-26 од Карвина, и сега ривалот води со 2-1 во серијата „подобар до три“.

Десното крило Костески беше најдобар стрелец во домашниот тим и постигна шест погодоци во мрежата на Бањик Карвина.

Следниот натпревар на кој Плзен мора да победи за да остане во трката за титулата се игра на теренот на Карвина.