Кавадарчани вторпат подобри од Прилеп

Тимот на Тиквеш од Кавадарци со победа ги заврши подготовките пред стартот на разигрувањето за титулата.

Избраниците на Раде Стојановиќ славеа на гостувањето кај Прилеп со 33-26, откако и на полувремето водеа со 17-13.

Прилепчани ги очекува жестока битка за опстанок во елитната конкуренција и имаат кратко време за коригирање на слабостите, додека кавадарчани подготвени ќе го почнат плеј-офот.

Тиквеш претходно славеше на два пати против Будуќност, со Ловќен од двете средби имаше половичен успех, и на крајот забележа двоен триумф над Прилеп.

Кавадарчани стартуваат со домашен натпревар против составот на Струга, додека Прилеп во првото коло од плеј-аутот ќе играат дома со Скопје.