Јорданов даде десет гола, Текстилец со пресврт ја победи Преспа

Тимот на Текстилец со пресврт во второто полувреме ја победи Преспа Вардар со 26-24, во натпревар од второто коло на прволигашкиот плеј-аут.

Штипјани до триумф ги водеше Дарио Јорданов, кој запиша десет гола, а седум пати погоди Филип Џинес.

Ресенчани водеа во текот на целото прво полувреме, во повеќе наврати и со плус четири, а на пауза се замина со 16-12.

Клучниот период беше во вториот дел. Преспа водеше со 19-16, штипјани беа во налет, израмнија на 19-19.

Потоа црвен картон доби најдобриот гостински стрелец, Бојан Поповски, поради удар во глава на домашниот голман и резултатот се сврте во корист на Текстилец.

Со серија од 8-1, Текстилец поведе со 24-20 и до крајот не ја испушти предноста, иако гостите успеаја да го ублажат поразот.