Јанев скрати список – 20 младинки на подготовки за СП 2024

Селекторот на женската младинска репрезентација на Македонија, Дарко Јанев, го објави скратениот список на ракометарки за подготовките за Мундијалот.

Јанев ќе смета на 20 ракометарки, а на списокот има и седум резерви кои ќе се приклучат доколку има потреба.

Меѓу нив ја нема Теодора Дукоска, која се уште е во процес на рехабилитација по операцијата на рамотот, додека Александра Коловска е на списокот резерви бидејќи само што се врати на терените по долгата пауза.

Покрај Коловска, на списокот резерви се Еленин, Кирова, Велкова, Ѓорѓиевска, Тодоровска и Котевска.

Македонија е во група со САД, Ангола и Исланд, а СП 2024 на кое ќе учествуваат 32 селекции ќе се игра во три сали во Скопје.

Нашите репрезентативки од среда ќе бидат на подготовки во Маврово, а кон средината на јуни ќе настапат на пријателски турнир во Скопје.