Грујовска нерешелива енигма за битолчанки, Куманово ги освои трите бода кај Пелистер

По поразот од Чаир на домашен терен, Куманово се врати на победничките патеки во Женската лига откако славеше на гости кај Пелистер со 23-15.

Голманката Симона Грујовска имаше одлична вечер, успеа да одбрани 20 удари на битолчанки и да му помогне на Куманово да се врати дома со трите бода.

Избраничките на Славиша Димитријески по првиот дел водеа со 11-5, битолчанки се заканија во вториот дел и намалија на минус два во еден момент.

Сепак немаа доволно сили домаќинките за нешто повеќе и комплетен камбек во мечот, па Куманово предводен од Грујовска, успеа да одработи за трите бода.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Зечевиќ со седум и Ѓошевска со пет гола, додека кај Пелистер, Рујановска запиша шест погодоци.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ880024
2ВАРДАР971122
3ЧАИР971122
4МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА970221
5КУМАНОВО970221
6СТРУЖАНКА951316
7ПЕЛИСТЕР 2012941413
8СПАРТАК940512
9ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.82248
10СКОПЈЕ92167
11ДЕСПИНА92167
12АСТИБО92076
13ШАМПИОН91083
14ГЕВГЕЛИЈА90090