Горговска го одбрани последниот шут, Кадиева го реши Астибо за прва гевгелиска радост!

Тимот на Гевгелија во 16 коло од Женската лига ја запиша првата сезонска победа, откако славеше над Астибо со 27-26.

Хероини на домашниот тим се Ана Марија Горговска, која го одбрани последниот шут на штипјанки, како и Билјана Кадиева, која беше стрелец на голот вреден три бода.

Избраничките на Татјана Бојкова имаа предност од четири гола на паузата 19-15, исто така и на стартот на вториот дел, 20-16, но Астибо не се откажуваше од камбек.

Израмнија штипјанки на 20-20, во финишот и поведоа во неколку наврати со еден гол. Во последната минута беше 26-26.

Црвен картон поради три исклучувања доби Басова од Гевгелија во последната минута, но тоа не беше пречка за домаќинките.

Кадиева ја проби одбраната на Астибо за 27-26, а последниот шут на Анчева беше плен за голманката Горговска и радоста на гевгеличанки можеше да почне.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Ступар со седум и Динева со шест гола, а кај Астибо се истакнаа Кировска со седум и Манева со шест погодоци.