Гол-шоу на Трпевска и Стефаноска, Вардар со пресврт го победи Спартак

Ракометарките на Вардар по поразот од Металург Автокоманда се вратија на победничките патеки во Женската лига, иако потешко од очекувањата славеа против Спартак со 39-35.

Предводнички кон трите бода на Вардар беа капитенот Ивона Трпевска со 17 гола и Сара Стефаноска со 11 погодоци. Во составот на Спартак се истакна екс вардарката Ангела Гроздановска со 13 реализации.

Спартак играше одлично во првото полувреме. Тргна со предност од 4-1, а во два наврати имаше и плус шест, 14-8 и 15-9.

Сепак до крајот на полувремето избраничките на Александар Царчев ја преполовија негативата и на пауза Спартак водеше со 20-17.

Како одминуваше времето во вториот дел така вардарки притискаа и по десетина минути игра направија комплетен пресврт, 28-27. Оттогаш падна ритамот на домаќинките, секоја нивна грешка беше казнувана и Вардар се одлепи на плус четири, 34-30.

Во меѓувреме гостинките останаа без Симона Василева, кој за шест минути заработи три исклучувања и црвен картон, па мораше на трибини.

Но и покрај тоа, вардарки рутински одработија во финишот и освоија три планирани бодови во битката за врвот.