Гевгелија не беше закана, Стружанка славеше со 20 гола разлика

Ракометарките на Стружанка лесно ја совладаа екипата на Гевгелија со 41-21 во натпревар од 19 коло во Женската лига.

Победникот беше решен уште по првото полувреме кога домаќинките водеа со десет гола разлика, 20-10.

Во вториот дел избраничките на Жарко Ферукоски сами ја дуплираа предноста, па немаше никакви неизвесности.

Најдобри стрелци во победничкиот тим беа Маркоска со осум, како и Далипоска, Затуроска и Лушеска со по седум гола.

Во составот на Гевгелија, шест погодоци постигна Шуклева, додека пет пати во листата на стрелци се запиша Динева.

ПозЕкипаНПРЛБ
1ЃОРЧЕ ПЕТРОВ24231070
2МЕТАЛУРГ АВТОКОМАНДА24201361
3ЧАИР24201361
4ВАРДАР24191458
5КУМАНОВО24180654
6СТРУЖАНКА241211137
7ДЕСПИНА241011331
8ПЕЛИСТЕР 2012241011331
9СКОПЈЕ25931330
10СПАРТАК24911428
11ОВЧЕ ПОЛЕ С. У.24441616
12АСТИБО24402012
13ШАМПИОН2421217
14ГЕВГЕЛИЈА2510243