ЕХФ потврди – Ѓорче Петров од прв шешир ја чека ждрепката за трета рунда

Европската ракометна федерација ги објави шеширите пред утрешната ждрепка за третото коло во Европскиот Куп.

Македонскиот шампион Ѓорче Петров, според очекувањата се најде во првиот шешир и оттаму ќе го чека ривалот.

Ждрепката е утре во Виена од 11:00 часот, а натпреварите од третата рунда ќе се играат на 11/12 и 18/19 ноември.

Македонскиот тим го елиминира црногорскиот Тиват со две победи на домашен и на гостински терен со вкупен резултат 72-46.

Има ривали по мерка во вториот шешир, но би било убаво да се избегнат шпанските Гранољерс и Елче Мустанг.

шешир 1: Коњалти, Гран Канарија, Бјеловар, Јаликавак, Јувента Михаловце, Кинзварт, Бенфика, Јонијас, Вестманејар, Херцогенбуше, Ѓорче Петров, Салерно, Макаби Аразим Рамат Ган, Рудар, Венло, Ериче

шешир 2: Феникс, Ајдовшчина, Ојпен, Гранољерс, Дуго Село, Јенимале, Слован Дусло Сала, Мадеира, Пилаја, Неистин, Истогу, Вестфрисланд, Елче, Бриксен, Изола, Криваја