EП младинки: Чешка приреди сензација против Норвешка, другите фаворити според планот

Започна Европското првенство за младинки кое се одржува во Целје, во Словенија. Во првото коло фаворитите ја оправдаа улогата и забележаа сигурни победи, освен Норвешка која загуби од Чешка.

Хрватска оствари тесна победа против Австрија, додека убедливи беа Франција, Шведска, Унгарија, Германија и Данска.

Единстевн натпревар кој не се одигра беше мечот Русија – Португалија бидејќи Португалките се дисквалификувани заради голем број заразени ракометарки.

ЕВРОПСКО ПРВЕНСТВО, МЛАДИНКИ
РЕЗУЛТАТИ 1. КОЛО

ФРАНЦИЈА – ЦРНА ГОРА 29:20 (14:11)
АВСТРИЈА – ХРВАТСКА 23:24 (12:13)
ШВЕДСКА – СЛОВАЧКА 37:29 (20:12)
УНГАРИЈА – РОМАНИЈА 27:19 (12:11)
ГЕРМАНИЈА – ШВАЈЦАРИЈА 30:23 (12:10)
НОРВЕШКА – ЧЕШКА 25:28 (10:12)
ДАНСКА – СЛОВЕНИЈА 31:17 (12:10)
РУСИЈА – ПОРТУГАЛИЈА 10:0 (СЛУЖБЕНО)

Натпреварите од второто коло од сите четири групи се играат во петок.